°C

ORADEA ONLINE

Stiri Oradea si Bihor

Stiri Sport Oradea Online
25 Februarie 2008 11:00:49   Handbalistii, misiune tot mai grea-HC Odorhei - CSM D&C Oradea 28-26 (17-12)
Afisari Stiri Afisari Stiri Afisari Stiri Afisari Stiri Afisari Stiri Marire +   Micsorare -
CSM D&C Oradea
Elevii antrenorului Adi Rus au abordat cu multă determinare partida, conștienți că un rezultat favorabil i-ar menține cu șanse în lupta pentru evitarea ..

Elevii antrenorului Adi Rus au abordat cu multă determinare partida, conștienți că un rezultat favorabil i-ar menține cu șanse în lupta pentru evitarea retrogradării. Debutul de meci a aparținut oaspeților, aceștia distanțându-se pe tabelă la două goluri diferență, scor 4-2 (minutul 8), dar a fost doar o iluzie că orădenii pot da lovitura, pentru că echipa gazdă a reușit să egaleze, apoi a trecut la conducerea ostilităților. Odată trecuți la cârma partidei, cei din Odorhei au reușit să păstreze un tempo ridicat și să-și mențină mereu un avantaj de minimum un gol. Mai mult, pe finalul primei reprize și în debutul celei secunde, gazdele s-au distanțat chiar la șase goluri, dar de fiecare dată oaspeții au redresat situația, reușind să se apropie la un gol-două diferență, lăsând impresia că pot da lovitura pe final de meci. Oaspeții pot acuza și o doză mare de ghinion, după accidentarea pivotului Narcis Câtu, la mijlocul reprizei secunde, cu două minute înainte de final Liberț fiind eliminat pentru accidentarea involuntară a unui jucător advers. N-a fost să fie, gazdele au forțat decisiv în ultimele zece minute, scorul a ajuns la 28-24, orădenii reușind doar să reducă proporțiile unei înfrângeri în care oricare dintre cele două combatante ar fi putut să încline balanța victoriei de partea sa. Așa cum remarca și directorul CSM Oradea, Petruț Drăgan, una dintre cauzele majore ale înfrângerii de la Odorhei a constituit-o lejeritatea din atac, concretizată printr-un prea mare număr de ratări: "Cred că echipa a jucat bine în destule momente ale jocului, dar au fost și perioade de cădere, în care s-au luat goluri pe fondul numeroaselor ratări din atac. Am apreciat dăruirea băieților, s-a văzut că au abordat cu multă ambiție partida, dar, din păcate, n-au putut evita înfrângerea".
Odorhei: Szabó, Varó - portari; Mihalcea 9 goluri, Marian 2, Mihăilă, Solcanu, Frățilă 3, Ferenczi 5, Bartais 3, Radic 3, Marceta 3, Vasile. Antrenori: Ștefan Constantin, Köcs László
CSM D&C: Borodi, Dojcinovic - portari; Simeria, Liberț 1, Câtu, Nedelcu, Alexandru 4, Mateaș 1, Cârstoaia 2, Sukurovic 4, Dobardjev 6, Nemenco 5, Tașcă 2. Antrenor: Adrian Rus
Arbitri: Bogdan Starc (București), Romeo Ștefan (Ploiești)
Lovituri de la 7 m: 5-0. Transformate: 5-0
Eliminări de 2 minute: 3-6
Cartonaș roșu: Liberț '58
În celelalte partide ale rundei, s-au consemnat rezultatele: Poli Izometal Timișoara - HCM Constanța 22-31 (11-15); Dinamo București - Steaua MFA București 23-32 (10-19); Bucovina Suceava - HC Minaur Baia Mare 35-28 (16-16); UCM Reșița - Pandurii Tg. Jiu 30-28 (14-13); Romvag Caracal - CSM Medgidia 23-29 (9-9); Știința Bacău - Uztel Ploiești 29-24 (18-12).
7. Bucovina Suceava 17 8 3 6 500-469 19
8. Minaur Baia Mare 17 8 3 6 490-481 19
9. Dinamo București 17 8 0 9 475-477 16
10. "Poli" Timișoara 17 7 0 10 408-414 14
........................................................................................................
11. Pandurii Târgu Jiu 17 7 0 10 451-462 14
12. CSM D&C Oradea 17 5 2 10 464-491 12
13. Uztel Ploiești 17 2 0 15 414-507 4
14. Romvag Caracal 17 0 0 17 395-515 0
* - echipă penalizată cu un punct.
Etapa viitoare (duminică, 2 martie): HCM Constanța - HC Odorhei; CSM D&C Oradea - Știința Bacău; Uztel Ploiești - Romvag Caracal; CSM Medgidia - UCM Reșița; Pandurii Tg. Jiu - Bucovina Suceava; Minaur Baia Mare - Dinamo Baumit București; Steaua MFA București - Poli Izometal Timișoara.

Sursa : Crisana : CSM D&C Oradea