Sport Oradea Online
18 August 2008 12:54:34   Handbalistele tricolore au pierdut in fata Norvegiei : Stiri Sport
Afisari Stiri Afisari Stiri Afisari Stiri Afisari Stiri Afisari Stiri Marire +   Micsorare -
Handbal Feminin
Stiri Sport : Confruntarea a început echilibrat, așa cum era de așteptat, 3-3 (min. 9), dar și cu o prestație excelentă a portarului ...

Confruntarea a început echilibrat, așa cum era de așteptat, 3-3 (min. 9), dar și cu o prestație excelentă a portarului Luminița Huțupan-Dinu, care avea patru șuturi apărate, din care unul de la șapte metri. Apărarea nordicelor a fost greu de trecut, pivotul Stanca având parte de o "atenție" specială. În absența combinațiilor cu aceasta, România a avut probleme la finalizare, linia de 9 metri nereușind să penetreze defensiva adversă. Norvegia s-a detașat la două goluri (6-4, min. 14), dar Amariei a redus un minut mai târziu, iar Neagu a readus echilibrul (6-6, min. 16). Partida a continuat cu un angajament maxim, lupta pentru ocuparea primului loc în grupa A, care aduce evitarea Rusiei până în finala JO, fiind acerbă. Antrenorul Tadici a fost avertizat pentru proteste, după ce a reclamat, pe bună dreptate, un fault neacordat la Ramona Maier pe contraatac. Norvegia a profitat și s-a distanțat la două goluri, din nou, 10-8 (min. 22). În poartă, Haraldsen a fost din ce în ce mai greu de învins, având o evoluție la fel de bună ca și cea a lui Huțupan-Dinu. Cu cinci minute înaintea pauzei, Norvegia conducea cu 11-8, pe fondul unor ratări care au costat scump echipa României. Tot Huțupan-Dinu a readus naționala noastră în "cărți", după ce apărase un șut puternic, goal-keeper-ul nostru reușind să marcheze din propria poartă (min. 26). Ramona Maier a marcat primul șapte metri acordat României, cu 30 de secunde înainte de final, printr-o boltă imposibil de respins, 12-11, stabilind rezultatul pauzei, avantajos Norvegiei. Nordicele au dominat și debutul părții a doua, 14-12 (min. 34), în timp ce echipa României a avut de suferit la eliminări, extrema Ardean-Elisei încasând două, în doar trei minute. Tricolorele au reușit să egaleze, 20-20 (min. 23), având în Huțupan-Dinu același portar providențial, apoi au preluat conducerea, 21-20, prin Stanca. Ultimele cinci minute au fost de infarct, cu fiecare echipă la timonă, dar victoria a revenit Norvegiei, care a profitat de avantajul de 1-2 goluri pe care îl avea, dar și de lejeritatea cu care arbitrii au judecat ultimele faze din atacul României. Carmen Amariei a fost faultată dur la ultimul atac, dar nu a primit 7 metri, în schimb antrenorul Tadici a fost eliminat cu cartonaș roșu direct pentru proteste. Scor final, 24-23, pentru nordice, iar România încheie pe locul secund, urmând a întâlni, mâine, în sferturile de finală ocupanta locului trei din grupa B, Ungaria.
Marcatoarele României au fost: Amariei și Stanca, câte 5 goluri, Neagu și Maier câte 4, Ardean-Elisei și Lecușanu câte 2, Huțupan-Dinu 1.
Conform programului oficial, primul sfert de finală se va juca între Norvegia-Suedia (ora 7.00), urmat de România-Ungaria (ora 9.15), China-Coreea de Sud (ora 13.00) și Rusia-Franța (ora 15.15).
În această fază nu s-au calificat echipele Kazahstanului și Angolei (grupa A), respectiv Brazilia și Germania (grupa B).
Semifinalele se vor juca, joi, încrucișat, după cum urmează: câștigătoarea Norvegia-Suedia, cu câștigătoarea China-Coreea de Sud (ora 13.00), respectiv câștigătoarea România-Ungaria cu câștigătoarea Rusia-Franța (ora 15.15). Învinsele din sferturi vor juca pentru clasarea pe locurile 5-8.
Finalele pentru medalii sunt programate pentru 23 august, pentru cea de bronz de la ora 8.30, iar pentru titlul olimpic, de la ora 10.45.

Romania - Franta 31-28: Stiri Sport
Drumul handbalistelor spre o medalie, blocat de Ungaria : Stiri Sport : Beijing 2008
"Atat se poate in acest moment" : Stiri Sport : Beijing 2008
Zi fara medalii pentru Romania : Stiri Sport