°C

ORADEA ONLINE

Stiri Oradea si Bihor

Sport Oradea Online
20 August 2008 11:20:27   Drumul handbalistelor spre o medalie, blocat de Ungaria : Stiri Sport : Beijing 2008
Afisari Stiri Afisari Stiri Afisari Stiri Afisari Stiri Afisari Stiri Marire +   Micsorare -
Drumul handbalistelor spre o medalie, blocat de Ungaria : Stiri Sport
Stiri Sport : Beijing 2008

Partida n-a început fericit pentru tricolore, care s-au precipitat în atac, ratând de patru ori consecutiv, în timp ce Ungaria și-a păstrat calmul și a marcat două goluri. Abia în minutul patru, Maier a învins-o pe Palinger (2-1). Cealaltă extremă, Elisei-Ardean, a înregistrat egalitatea, 3-3 (min. 7), dar Ungaria a continuat să domine marcând de două ori într-un singur minut, pe fondul erorilor noastre în faza ofensivă. Amariei a marcat prima dată în minutul 11, după două goluri anulate anterior, 6-4, iar treptat portarul Huțupan-Dinu și-a intrat în forma bună (7-6, min. 13). Totuși, Ungaria a ținut de avantajul de trei goluri (9-6), profitând de apărarea imobilă a tricolorelor. Maier a continuat evoluția bună, de la 7 metri sau contraatac, astfel că la jumătatea reprizei, se înregistra din nou egalitatea (9-9). Ramona Maier a avut cea mai bună prestație de la Jocurile Olimpice, marcând din toate unghiurile și prin toate procedeele, dar România n-a reușit să treacă la conducere, deși a avut trei situații de superioritate (14-12, min. 23). Jocul aglomerat pe centru și relația instabilă cu pivotul Stanca, coroborate cu apărarea slabă a elevelor lui Gheorghe Tadici au dat curaj Ungariei, care și-a păstrat avantajul la pauză, nu doar pe tabelă, 16-14, ci și moral.
În debutul reprizei secunde, Maier și-a trecut în cont a noua reușită, dar apoi Stanca a ratat incredibil pe contraatac, amânând egalarea. Apoi, Beșe a pasat greșit, astfel că revenirea Ungariei la trei goluri diferență, 18-15, n-a mai surprins pe nimeni. Amariei a ratat la rândul ei, iar când Ungaria s-a detașat la cinci goluri (21-16), zarurile păreau aruncate. Antrenorul Tadici a cerut time-out, în care a țipat la elevele sale, reproșându-le rutina din atac și lipsa jocului colectiv. Diferența a crescut, 22-16 (min. 39), într-un meci în care România n-a condus nici măcar o dată. Stanca a marcat primul său gol pentru 22-18, dar Ungaria, cu Gorbicz în prim-plan, a continuat jocul excelent de pe extreme, păstrând avantajul de 6 goluri constant. Spre mijlocul reprizei, pe fondul jocului bun al Cristinei Neagu și al portarului Pâslaru, România a marcat de trei ori consecutiv, 24-21, obligând Ungaria să intre la time-out. Neagu a ratat de la 7 metri, iar ofensiva României înregistrat premiere, cu Elisei-Ardean pe interior stânga, Maier pe extremă stânga și Nechita pe extremă dreapta, jucătoarele fiind rulate de antrenori în permanență. Defensiva însă a dat tot mai multe semne de slăbiciune, astfel că la un moment dat Ungaria a condus și cu 9 goluri! Finalul a aparținut României, dar revenirea a fost tardivă.
Marcatoarele echipei României au fost Maier 11 goluri, Neagu 6, Ardean-Elisei 3, Amariei 3, Nechita 3, Meiroșu 2, Brădeanu 1, Stanca 1.
Din echipa Ungariei s-au remarcat Kovacsicz și Ferling, cu câte 7 goluri.
În primul meci al zilei, Norvegia a învins reprezentativa Suediei, cu scorul de 31-24 (16-10). Nordicele vor juca, mâine, în semifinale cu echipa Coreei de Sud, care a dispus de China cu 31-23 (16-12). Ungaria se va duela în penultimul act cu Rusia, formația care a avut un meci teribil de greu cu Franța, tranșat după prelungiri 32-31. La finalul timpului regulamentar scorul a fost egal, 24-24 (12-16).
Finalele pentru medalii sunt programate pentru 23 august, pentru cea de bronz, de la ora 8.30, iar pentru titlul olimpic, de la ora 10.45.

Sursa : Crisana

Sponzorul acestui articol : TOTALnet Media Group