Stiri Sport Oradea Online
10 Decembrie 2007 14:07:44   Cea mai amara infrangere - Sport - Handbal Feminin
Afisari Stiri Afisari Stiri Afisari Stiri Afisari Stiri Afisari Stiri Marire +   Micsorare -
Sport - Handbal Feminin
Sport - Handbal Feminin - Dupa cinci victorii consecutive, Romania a fost ingenuncheata aseara de Ungaria la Campionatele Mondiale de handbal feminin.

Echipa nationala de handbal a Romaniei a suferit aseara primul esec la Campionatul Mondial din Franta, fiind invinsa de reprezentativa Ungariei, scor 31-34 (16-14), intr-un meci cu o incarcatura mai mult decat sportiva. Desi au avut prima repriza la discretie, handbalistele tricolore s-au prabusit inexplicabil in partea secunda in fata primului adversar cu adevarat puternic de pana acum. In urma acestui rezultat, situatia s-a complicat pentru Romania, obligata sa bata maine Germania, pentru a incheia Grupa a II-a principala pe pozitia secunda si a evita, astfel, in "sferturi" Rusia si Norvegia.

Inainte de meciul cu unguroaicele, antrenorul Gheorghe Tadici a incercat sa le mobilizeze pe jucatoare altfel decat o face de obicei. "Avem o tara si o datorie: sa invingem Ungaria!", au fost cuvintele selectionerului, care a impins miza dincolo de terenul de handbal.
In prima repriza, "masinaria" lui Tadici a functionat aproape perfect, distantandu-se chiar si la sase goluri. Dupa pauza, situatia s-a schimbat radical. Condusa magistral de Gorbicz si Toth, Ungaria a recuperat cu pasi mari si a trecut la carma meciului, profitand de jocul slab al extremelor tricolore.

La final, handbalistele noastre au acuzat la unison maniera de arbitraj. Maier si-a pastrat optimismul: "Ambele extreme au jucat slab. Dar, cateodata, un sut in fund poate fi un pas inainte".

Antrenorul Tadici a incercat sa explice caderea echipei: "A fost multa presiune la acest meci. Ne-am dorit mult victoria si chiar am avut jocul in mana. Ratarile incredibile, starea de pasivitate a apararii plus maniera de arbitraj ne-au costat. Nu e un capat de tara ca ne-a batut Ungaria".

Romania - Rusia 32-24
Handbalistele au surclasat campioana mondiala!
Radu Voina: Forma de moment va face diferenta
Tadici: Vreau ca echipa sa ramana la acelasi nivel: Stiri Sport
Handbalistele isi cunosc adversarele de la Olimpiada : Stiri Sport
Pe 26 ianuarie, Romania isi afla adversara la barajul pentru CE de handbal feminin