°C

ORADEA ONLINE

Stiri Oradea si Bihor

Stiri Sport Oradea Online
17 Decembrie 2007 11:50:42   CSM Leonardo, o victorie si un egal cu Steaua - Sport Oradea
Afisari Stiri Afisari Stiri Afisari Stiri Afisari Stiri Afisari Stiri Marire +   Micsorare -
CSM Leonardo, o victorie si un egal cu Steaua - Sport Oradea
Sport Oradea - Derbiul Superligii Nationale de polo pe apa, disputat sambata si duminica, in Bazinul Floreasca din Capitala ...

Derbiul Superligii Nationale de polo pe apa, disputat sambata si duminica, in Bazinul Floreasca din Capitala, intre ultimele doua campioane ale Romaniei, Steaua si CSM Leonardo, a fost adjudecat in prima intalnire de CSM Leonardo, ieri, Steaua reusind sa smulga un egal campioanei en titre. Poloistii oradeni au revenit in fruntea ierarhiei dupa o victorie si egalul obtinut in fata Stelei, sambata si duminica, la capatul a doua meciuri extrem de frumoase, dar si echilibrate.

Steaua - CSM Leonardo 8-9 (3-3, 3-0, 1-3, 1-3)
Sambata, CSM Leonardo a aratat prin evolutia din bazin cine este campioana Romaniei. Primul "sfert" a inceput in nota de dominare a oradenilor care au facut rapid ca tabela sa indice 2-0 in favoarea lor. Cristescu a marcat primul gol al Stelei, dar diferenta de doua goluri a fost refacuta de Andrei Cretu care, in ciuda varstei sale fragede, 18 ani, se bucura de o extraordinara apreciere in campionat. Steaua forteaza si sfarsitul primelor opt minute gaseste cele doua formatii la egalitate, scor 3-3. In "sfertul" doi, lucrurile se complica pentru CSM Leonardo care primeste o corectie severa, 3-0, dupa o "dubla" marcata de capitanul Stelei, George Georgescu si Bogdan Matei. Avand de recuperat trei goluri, Oradea isi arata forta de grup dupa pauza si in sfertul trei diferenta pe tabela scade la un singur gol, Rydzik si Ungureanu marcand in primele minute ale reprizei.

CSM Leonardo chiar are posibilitatea de a face 6-6, insa un pas ratat in atac a pus Steaua in situatie favorabila, Ciuclea marcand pentru 7-5. Si totusi, poloistii oradeni reduc la un singur gol avansul gazdelor, in ultima secunda a sfertului trei, aruncarea lui Dunca oprindu-se in plasa portii lui Nenciu, 7-6. Ultimul sfert se joaca pe viata si pe moarte, dar cu Oradea la conducere. Ramiro Georgescu egaleaza din lovitura de la cinci metri, iar Kádár readuce CSM-ul in avantaj. Cristescu are din nou o aruncare imparabila, dar fara folos pentru ca Rydzik marcheaza in ultimele 20 de secunde de joc si duce scorul la 9-8. Steaua isi forteaza norocul pe final de meci si obtine lovitura la de la cinci metri, cu zece secunde inainte de final, dupa un fault al lui Tarnovetchi la Cojocariu. Barat se concentreaza insa excelent si pareaza aruncarea de penalitate a lui Tibi Negrean, CSM Leonardo obtinand o victorie pe deplin meritata.
Steaua - CSM Leonardo 8-8 (3-1, 3-0, 1-3, 1-3)
Cea de-a doua confruntare a adus mai mult echilibru in apa. Mai atente in aparare, cele doua echipe nu prea si-au facut cadouri. Primul gol in "sfertul" intai vine dupa cinci minute de joc, Cosmin Baidoc marcand pentru Oradea. Steaua are un final de repriza infernal si, dupa egalarea adusa de Chiveanu, Negrean a inscris pentru 2-1, iar Bogdan Matei a marcat pentru 3-1 cu cinci secunde inainte de final.

CSM Leonardo a revenit in joc prin Andrei Cretu, si debutul sfertului doi parea sa fie favorabil oradenilor. George Georgescu a marcat imediat si Steaua avea iar doua goluri avans. Raspunsul nu s-a lasat prea mult asteptat, Kádár si Tarnovetchi egaland situatia pe tabela. Pana la pauza mare insa Steaua mai inscrie o data, prin acelasi George Georgescu. CSM Leonardo termina la egalitate "sfertul" trei, si ultimul sfert devine decisiv. Omniprezentul George Georgescu mareste diferenta pe tabela la doua goluri. Steaua este la un pas de victorie, dar mai este de jucat si Ghita Dunca marcheaza pentru
8-7. CSM Leonardo rateaza sansa egalarii prin Ramiro Georgescu care nu poate marca din lovitura de la cinci metri, cu doua minute inainte de final. O face un minut mai tarziu, din actiune, si ingheata tabela la 8-8, un rezultat care ii confera formatiei oradene titlul, neoficial, de campioana de iarna.
Steaua: Nenciu - B. Matei 2+0, Orasteanu, Ciuclea 1+0, Negrean 0+2, Bogdan Lorant 0+1, Stancu, G. Georgescu 3+4, Ghiban, Goina, Cristescu 2+0, Chioveanu 0+1.
CSM Leonardo: Barát, Kuna - Dunca 3+2, Baidoc 0+1, Ungureanu 1+0, Zentai, Kádár 1+1, Tarnovetchi 0+1, Ramiro Georgescu 1 (5 m)+2, Ridzik 2+0, A. Cretu 1+1, Malai.

Sursa : Realitatea Bihoreana - CSM Leonardo

Sponzorul acestui articol : TOTALnet Media Group