05 Julie 2010 14:24:52   Brazilia spune adio Cupei Mondiale: Stiri Sport
Afisari Stiri Afisari Stiri Afisari Stiri Afisari Stiri Afisari Stiri Marire +   Micsorare -
Brazilia
O nouă surpriză la Mondialele din Africa de Sud: marea favorită la cucerirea titlului mondial, Brazilia ...

O nouă surpriză la Mondialele din Africa de Sud: marea favorită la cucerirea titlului mondial, Brazilia, a fost eliminată în sferturile de finală de Olanda, scor 2-1. După o primă repriză dominată de fotbaliștii cariocas, în mitanul al doilea olandezii au revenit uimitor și au întors rezultatul, reușind să învingă iarăși Brazilia după o pauză de 36 de ani.
S-a dansat samba doar o repriză
Ultimul succes al "portocalei mecanice" în fața cvintuplei campioane mondiale s-a consemnat la CM din 1974, atunci când Olanda a ajuns până în finală, unde a pierdut cu 2-1 în fața RFG-ului. De atunci, fiecare confruntare dintre cele două puteri ale fotbalului mondial a revenit echipei sud-americane. Se părea că la fel se va întâmpla și acum, după un start oarecum prudent, Robinho (lansat pe un culoar central de Felipe Melo) speculând o gravă greșeală a defensivei batave. Era doar minutul 10 și pe teren se juca doar samba, olandezii evoluând șters, fără inspirație, cu mult sub ceea ce arătaseră în meciurile anterioare. Mai mult, până la pauză, au mai fost câteva ocazii braziliene (una a lui Kaka, alta a lui Maicon), ratate însă, fapt ce avea să cântărească decisiv în economia meciului. Pentru că de la cabine aveau să iasă două echipe total schimbate, o națională cariocas mult prea deconcentrată, relaxată prematur, convinsă că a rezolvat partida, și o echipă olandeză motivată, cu un fotbal schimbat în bine, un fotbal pe alocuri total, așa cum ne obișnuise în ultimii 30 de ani naționala "portocalei mecanice". Morișca olandeză avea să macine o defensivă mult prea visătoare a Braziliei, în care fundașii Maicon, Dani Alves și chiar Lucio erau mereu surprinși în atac.
Robben și Sneijder au întors soarta partidei
Totuși, golul avea să apară în urma unei erori grave a lui Felipe Melo, care a deviat cu capul în propria poartă centrarea lui Sneijder. Șocul primirii golului avea să schimbe total raportul de forțe din teren, brazilienii evoluând fără nicio idee tactică, debusolați, cu Kaka și Robinho fără clarviziune, în timp ce olandezii au prins aripi, grație și evoluției excelente a dirijorului Arjen Robben. Acesta avea să execute cornerul din minutul 68, finalizat cu o lovitură de cap de Sneijder. Această a doua reușită, plus eliminarea aceluiași Felipe Melo, a turnat parcă plumb în picioarele brazilienilor, până la final aceștia nereușind să pună nici presiune asupra unei echipe a Olandei excelent așezată în teren și nici să-i dea emoții portarului Stekelenburg. Fluierul final avea să consfințească o victorie oarecum neașteptată a Olandei, dar pe deplin meritată a batavilor, care ajung în careul de ași după o pauză de 12 ani. Așadar, marea favorită la titlu, Brazilia, pleacă acasă încă din sferturi, iar în duelul Europa - America de Sud scorul este acum 1-0. Olanda va juca în semifinale cu învingătoarea din cel de-al doilea sfert de finală, Uruguay - Ghana, disputat aseară, după închiderea ediției.
Olanda - Brazilia 2-1 (0-1)
Marcatori: F. Melo (autogol) 53, Sneijder 68 / Robinho 10
Olanda: Stekelenburg - Van Der Wiel, Heitinga, Ooijer, Van Bronckhorst - Van Bommel, De Jong - Robben, Sneijder, Kuyt - Van Persie (85 Huntelaar). Antrenor: Bert Van Marwijk.
Brazilia: Julio Cesar - Maicon, Lucio, Juan, Bastos (62 Gilberto Melo) - Dani Alves, Felipe Melo, Gilberto Silva - Kaka - Robinho, Luis Fabiano (77 Nilmar). Antrenor: Carlos Dunga.
Cartonașe galbene: Heitinga 14, Van Der Wiel 47, De Jong 68, Ooijer 76 / Bastos 37
Cartonaș roșu: Felipe Melo 73
Arbitru de centru: Yuichi Nishimura (Japonia)

Argentina ii ofera un nou contract lui Diego Maradona: Stiri Sport
Nationala Germaniei isi cere scuze pentru ca si-a lasat fanii cu ochii in soare la aeroport
Carles Puyol se retrage de la nationala Spaniei
Record de invincibilitate pentru Casillas
Spania va primi 23,7 milioane de euro din partea FIFA
Toate golurile Spaniei, marca FC Barcelona: CM 2010
Forlan este multumit cu locul 4: Stiri Sport
Germania a invins Uruguay in finala mica, scor 3-2, si a terminat Cupa Mondiala pe locul trei