Sport Oradea Online
11 Junie 2008 10:30:00   Hattrick Villa, Spania umileste Rusia - EURO 2008
Afisari Stiri Afisari Stiri Afisari Stiri Afisari Stiri Afisari Stiri Marire +   Micsorare -
EURO 2008
EURO 2008 - Spania a controlat clar prima repriza, profitand de faptul ca Rusia a iesit la joc si s-a descoperit astfel in aparare.

Echipa lui Aragones a invins nationala Rusiei cu scorul de 4-1, la capatul unui meci pe care Spania l-a controlat cu autoritate, David Villa fiind de departe cel mai bun om al meciului.

David Villa a marcat de doua ori in primul mitan, profitand din plin de lentoarea fundasilor lui Hiddink, care nu au reusit sa le faca fata atacantilor Spaniei, mult mai buni la capitolele tehnica si viteza.

Villa a deschis scorul in minutul 20, dupa o pasa ideala primita de la Torres, atacantul spaniol indeplinind o simpla formalitate.

A fost 2-0 in ultimul minut al primei reprize, dupa un contraatac de exceptie al ibericilor, care au plecat fulgerator pe atac dupa o faza ofensiva a Rusiei.

In primul sfert de ora al reprizei secunde, Rusia a incercat sa puna sub presiune apararea Spaniei, insa fara rezultat.

Desi Hiddink a facut doua schimbari menite sa improspateze compartimentul ofensiv, ibericii au evoluat tactic excelent, reusind sa-si blocheze adversarul departe de poarta. Nu au mai fortat in atac si au preferat sa-si conserve avantajul de doua goluri, obtinut in ultimul minut al primei reprize.

Totusi, Villa a realizat hattrick-ul in minutul 75, dupa ce i-a ridiculizat pe aparatorii rusi, marcand al treilea gol al Spaniei, pentru ca Fabregas sa inscrie pentru 4-1 in prelungiri, golul fiind insa marcat din ofsaid.

In concluzie, rusii au suferit mult la capitolul viteza, fazele lor de atac fiind mai mult decat previzibile. N-au mai reusit pana la final decat sa reduca din diferenta, prin Pavlyuchenko, in minutul 87, la scorul de 3-0 pentru Spania.

Spania a obtinut o victorie logica si meritata dupa aspectul jocului, astfel ca acum are sanse mari de calificare in sferturile de finala.

Ibericii au aratat ca o echipa buna in toate compartimentele, ei reusind sa mentina un ritm foarte bun pe tot parcursul meciului. E drept, nici adversarul nu a pus mari probleme, pentru ca rusii au fost o echipa anemica si lipsita parca de determinare.

Spania: 1. Casillas - 15. Sergio Ramos, 4. Marchena, 5. Puyol, 11. Capdevilla - 21. Silva (14. Xabi Alonso '77), 19. Senna, 8. Xavi, 6. Iniesta (12. Cazorla )- 7. Villa, 9. Fernando Torres (10. Fabregas '54). Selectioner: Luis Aragones

Rusia: 1. Akinfeev - 22. Aniukov, 14. Sirokov, 8. Kolodin, 18. Zhirkov - 17. Zirianov, 11. Semak, 20. Semsov (7. Torbinski '58) - 21. Sicev (23. Bastrov '46, 6. Adamov '70), 15. Bilialetdinov - 19. Pavliucenko. Selectioner: Guus Hiddink

Meciul a fost arbitrat de o brigada austriaca formata din Konrad Plautz (centru) - Egon Bereuter, Markus Mayr (asistenti). Rezerva a fost Grzegorz Gilewski (Polonia).